Jury

Cem Saçar

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Cem Saçar 1995 Yılında Show TV'de yayınlanan Yıldırım Çavlı ile Temiz Eller programında muhabir olarak meslek hayatına başladı. Saçar bu görevde 2 yıl çalıştıktan sonra 1997 yılında NTV ile anlaşarak yeni kanalında muhabirlik görevine başladı. Saçar'ın NTV serüveni 3 yıl sürdü ve deneyimli isimin yolu Kanal D ile kesişti.

Kanal D ile 2 yıl çalışan Saçar mesleğe başladığı kanal olan Show TV'ye 2002 yılında Editör - Muhabir olarak geri döndü.

Saçar, Tuncay Özkan tarafından kurulan Kanaltürk televizyonuna 2004 yılında Haber Koordinatörü unvanı ile geçti. 2010 yılında NTV ile tekrar yolları kesişen isim burada 8 yıl görevde kaldıktan sonra Temmuz 2018'de Kanal D Haber Müdürü oldu.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde Medya ve İletişim dersleri veren deneyimli isim geçtiğimiz yıl Los Angeles'da ilki gerçekleştirilen Hollywood Türk Film Festivali'nin de kurucuları arasında yer alıyor.

 

 

Ajola Daja

Yazar ve yönetmen Ajola Daja, Arnavutluk'un Tiran kentindeki Marubi Film Okulu'ndan senaryo yazımı bölümünden mezun olduktan sonra yapım şirketi A. R. Production'ı kurdu.

O zamandan beri Ajola Daja, A.R. Yapım, çeşitli film projelerinde işbirliği yaptı, aynı zamanda Balkan'ın Geçidi Projesi'ni de yaptı, yeni kreatif belgesel LIGHT (2017) 'nin yapımcılığını Florenc Papas'ın uzun metrajlı dramatik filmi OPEN DOOR'un ortak yazarlığına değiştirerek 2019 Saraybosna Film Festivali'nde yaptı. 2016'da ANA ve BROTHER AND SISTER gibi birkaç kısa kurgu filmi yönettikten sonra, Daja şu anda yazar, yönetmen ve yapımcı olarak EMILI adlı ilk uzun metrajlı filmini bitiriyor ve ikinci uzun metrajlı filmi “Made of dust” u geliştiriyor.

Steve Johnson

Lıverpool, İngiltere'de Doğdu, Şimdi İskoçya'da Yaşıyor. Steve, Kendi kendini yetiştiren deneyimli bir Film yönetmeni ve Görüntü yönetmenidir.

Sinemaya olan aşkı, Liverpool'daki Fütürist Tiyatro'da Star Wars'ı gördükten sonra başladı. 2003 yılında Steve, kendi filmlerini yapmak için Futurist film Ltd.'yi kurdu. Daha sonra, 2013 yılında Steve, Glasgow, İskoçya merkezli bir kiralama şirketi olan Futurist Digital Ltd.'yi kurdu ve RED Dijital Kamera kiralama ve eğitim hizmeti verdi. Steve yıllar içinde Kırmızı Dijital Sinema Kamerası üzerindeki becerilerini geliştirdi ve daha sonra REDucation kursları için serbest eğitmen ve kurs yapımcısı oldu. Amsterdam dâhil dünyanın pek çok şehrinde öğretmenlik yaptı; Berlin; Brisbane; Dubai; Londra; Los Angeles; Madrid; Moskova; Oslo ve Singapur.

Steve'in ikinci uzun metrajlı filmi 'Convergence', 2019 Britanya Bağımsız Film Festivali'nde En İyi Uzun Metrajlı Film ödülünü kazandı ve ayrıca En İyi Erkek Oyuncu adaylığı kazandı; En iyi yardımcı kadın oyuncu; En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni. Convergence ayrıca 2019 Cardiff Uluslararası Uzun Metraj Filminde En İyi Uzun Metraj Film ve 2019 Antakya Uluslararası Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazandı.

Talip Karamahmutoğlu

1872, Trabzon doğumlu. Sinema eğitimini Londra’da yaptı. Çeşitli reklam ve televizyon filmleri çevirdi. Girdap, filmiyle ilk uzun metrajlı filmine imza attı.

Yönetmen Filmografisi: Yaşamak - 2020 .... Uzun Kurmaca, 01:49:00
Müsadenizle Büyükler - 2018 (Uzun Kurmaca). Mezarcı - 2016 (Uzun Kurmaca), Öğrenci İşleri - 2015 (Uzun Kurmaca), Bir Hikayem Var - 2013 (Uzun Kurmaca), İdam - 2008 (Uzun Kurmaca), Girdap - 2008 (Uzun Kurmaca), Taşa Yazılan Aşk - 2006 (TV Dizisi), Sen Küçüksün - 2004 (TV Filmi)

Yönetmenliğini Yaptığı Belgesel Filmler: Sisteme Karşı Müzik - 2010 (Belgesel), Diğer Filmografisi

Bir Hikayem Var - 2012 .... Senaryo (Uzun Kurmaca)
Girdap - 2008 .... Senaryo (Uzun Kurmaca)

 

Cem Bender

Trabzon'da doğan Cem Bender, lisans eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde bitirdi. Arkasından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Şehir Bölge Planlama bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

1990’da sinema ile tanışan ünlü oyuncu Cem Bender, ‘Berdel’ filminde Mahmut karakterine hayat verdi. Ardından Arapsaçı, Sultan Makamı, Esir Kalpler, Seher Vakti, Saklı Yüzler, Rüya Gibi, Güz Sancısı, Kara Yılan, Labirent, Güldünya, Ağır Roman Yeni Dünya, Evdeki Yabancılar, Muhteşem Yüzyıl, Çıplak Gerçek, Sessiz, Kurt Seyit ve Şura Gülperi, Senin Hikayen gibi dizi ve filmlerinde oynayan Cem Bender, Altın Portakal Ulusal Film Yarışması En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

 

David Li

David Li, ilk yıllarında Çin'deki bir Sanat Okulunda okudu. Genç yaşta sinema ve televizyon sanatları ile tanıştı. Bay Li, Kanada'ya göç ettikten sonra, yerel profesyonellerle yerel Çinlilerin ve çağdaş Çin'in yaşamlarını yansıtan çok sayıda uzun metrajlı film çekti.

David Li, 2017'de New Century Films'e katıldı. New Century Film'in senaryosunu yazdı ve ilk filmini yönetti. Bu film 2018 Kanada Uluslararası Film Festivali'nde Büyük Ödül kazandı. Yönetmen Li'nin çalışmaları bugüne kadar uluslararası film festivallerinde 60'ın üzerinde ödül kazandı.

Bay David Li, “İnsan ömrü kısa, on yıllar içinde geçiyor. Kişi hayatta pek çok seçeneğe sahip olabilir - kişi şöhret, servet, statü peşinde koşmayı, rahat bir yaşam sürmeyi veya kendini materyalist kazanımların ötesine gerçekten yükseltmenin bir yolunu bulmayı seçebilir. " Yönetmen Li, 10 yılı aşkın film yapımcılığı boyunca, çalışmalarını insanları aydınlatan mesajlara adadı. İlahi esinlenen estetiğe sadık kalan filmleri, film endüstrisinde taze, yeni bir yön olarak övgü aldı. Yönetmen Li’nin hedefi, ilahi esinli sanat ve kültürü keşfederek, film endüstrisinde geleneksel estetiğin yenilenmesine ve umut araçları olmaya geri dönüşe katkıda bulunabilmesidir.

 

Dr. Öğr. Üyesi Erkan Turan

Dr. Öğr. Üyesi Erkan Turan, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde tamamladıktan sonra, aynı üniversitenin Gazetecilik Bölümü’nde Yüksek Lisans, Radyo TV Sinema Bölümü’nde ise Doktora derecelerini almıştır. Akademisyenlik kariyerine; İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde başlayan Dr. Öğr. Üyesi Erkan Turan üniversitedeki akademik çalışmalarının yanı sıra İstanbul Üniversitesi Haber Ajansı (İÜHA) ve Radyo Haber Ajansı’nda yönetici olarak görev yapmıştır. Dr. Turan, 2002 yılında TRT İstanbul Haber Müdürlüğü’nde muhabir olarak göreve başlamıştır. Başbakanlık muhabirliği dahil haberciliğin her alanında bulunan Dr. Turan, Afganistan ve Irak Savaşlarında savaş muhabirliği deneyimlerine de sahiptir.
TRT’de özellikle canlı yayın ve sunumlarla mesleğini sürdüren Dr. Turan aynı zamanda başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde; televizyon haberciliği, haber ve metin yazma teknikleri, röportaj teknikleri, canlı yayın ve sunum teknikleri, televizyonda program yapımı, televizyonda program planlama, fotoğraf gazeteciliği, gazete yazı türleri, edebi gazetecilik ve televizyon haber uygulamaları derslerini vermiştir.
Dr. Öğr. Üyesi Erkan Turan’ın çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları bulunmaktadır. Dr. Erkan Turan 2018 yılından itibaren Fenerbahçe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde öğretim üyesi olarak  Radyo Televizyon Sinema Bölüm Başkanlığının ardından 2021 yılından itibaren Ticaret Üniversitesi iletişim fakültesinde görev yapmaya başlamıştır.
Araştırma Alanları
Gazetecilik, Yeni Medya, Dijital Yayıncılık, Savaş Muhabirliği, Çatışma Yönetimi, Medya Okuryazarlığı.
Teknolojik Determinizm Eleştirisi ve Gazetecilik Üzerine Niteliksel bir Analiz

 

Kürşat Kızbaz

1981 yılında doğan Kürşat KIZBAZ, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema bölümü mezunudur. 2002 yılında yönetmenliğini üstlendiği, Rumi-Ahlaf, tüm dünyada Discovery Channel, Discovery Europe ve NTVmsnbc aracılığıyla toplam 200 ülkede milyonlara ulaşmıştır.

Son 14 yıl boyunca THY uçakiçi ekranlarında yayınlanmak üzere 70’i aşkın belgesel film yapımını tamamlayan Kürşat KIZBAZ, 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı için ‘Filming Turkey’ adlı projeyi 40 farklı film yaparak hayata geçirmiş, söz konusu video tanıtım portalı ‘Yılın En İyi Kamusal Sitesi’ ödülüne layık görülmüştür.

Kürşat KIZBAZ çok sayıda reklam filmi, tanıtım ve ima filmi çekmekte ve Türkiye’de çok sayıda şehrin özel imaj ve tanıtım videolarını hayata geçirmektedir.

 

Reza Siami 

 

1966, Erdebil, İran'da doğdu 1991'de Tahran'dan sinema mezunu Beş uzun metrajlı film, iki dizi ve 50'ye yakın belgesel yönetti Sinema öğretir İstanbul İpek Yolu Film Festivali dahil yerel ve uluslararası film festivallerinde jüri üyesi İstanbul, Malatya ve Bakü'de İran Türk Film Haftası Organizatörü

Kevın Schmutzler

Nisan 1990 Almanya'da doğdu. O zamandan beri bir şekilde Almanya dışında her yerde çekim yapıyor. Kardeşi ve yardımcı yönetmeni Tobias Schmutzler ile kolaylıkla karıştırılır. Münih merkezli yönetmen ikilisi, sosyal değişim yaratma gücüne sahip filmlere odaklanıyor.

Theatre Science'daki (BA) çalışmaları sırasında Schmutzler, Hindistan'daki su kıtlığıyla ilgili ilk orta uzunlukta uzun metrajlı filmi Away (2014) için çeşitli kısa filmler çekti. 2015 yılında Kevin ve zahmetli Toby, FILMCREW'i sürdürülebilir film yapımı için bir yapım şirketi olarak kurdu. Kevin ve Toby, 360 deneyimi olan Kinshasa merkezli "Where the Street Ends" (2017) belgeseli "Crossing Borders" (2017) ve Medya Yönetimi (MA) alanındaki yüksek lisans çalışmalarının ardından ilk uzun metrajlı filmi Robin: Watch Dilekler için 2018'de. "Watch for Wishes" adlı sosyal etki kampanyasına eklenen kardeşler, dünyanın dört bir yanındaki ihtiyacı olan çocuklara bağış toplamak için "Robin" kullanıyor. 2018/19 “Robin”, Montreal'deki Dünya Film Festivali de dahil olmak üzere dünya çapında 50'den fazla festivale katıldı.

"Robin", Dean Devlin’in Elektrik eğlencesi tarafından uluslararası olarak dağıtılmaktadır. Kevin ve Toby, Covid krizinden hemen önce "Hunger and Greed" ile sahneye çıktıktan sonra, 2020 baharında Covid-Lockdown'ı düzenleyen "Kilitleme Filmi" ni yazdı, çektiler ve kurguladılar. Uzun metrajlı film, Los Angeles'taki Buffalo8 Productions'a satıldı. Şu anda kardeşler, Bavyera Prensi ve Malao Film (Jim Button ve Luke the Engine Driver) tarafından hazırlanan, Afrika'daki STK çalışmalarıyla ilgili bir film olan “Game of Goats” u hazırlıyorlar. Çatışmalar, Covid durumu izin verir vermez önümüzdeki yılın başlarında başlayacak.

 

Özlem Tuğçe Keleş

Lisans eğitimini Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema TV Bölümü’nde

derece ile tamamlayan Özlem Tuğçe Keleş, Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri Yüksek Lisans programını “Yerel kurgu, uyarlama, yeniden yapım: Yeşilçam döneminde bilimkurgu” başlıklı tezi ile tamamlamıştır. Yeditepe Üniversitesi Medya Çalışmaları Doktora programından 2019 yılında Sinema tarihi ve erken dönem Türk sinemasını konu alan teziyle mezun olan Keleş, 2010 yılında Geleceğin Sinemacısı ödülünü almıştır. İletişim kuramları, Türk sineması, Sinema ve tarih, sinema sosyolojisi üzerine çalışmalar yapan Keleş’in  Uzun metraj senaryo çalışmaları da devam etmektedir.

Şuan Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Bölüm Başkanıdır.

Doç. Dr. Hakan Alp

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi alanında lisans eğitimini, İletişim Sanatları alanında Yüksek Lisansını bitirmiştir. Doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Gazetecilik alanında tamamlayan Hakan Alp, 2019 yılı itibariyle Doçentlik ünvanını almıştır.

Çalışma hayatı süresince çeşitli vakıf üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Hakan Alp’in ulusal ve uluslararası birçok dergide yayınlanmış bilimsel makaleleri ve kitap çalışmaları bulunmaktadır.

Doç. Dr. Hakan Alp 2019 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Teknolojileri Programında Program Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Instagram